Generowanie diagramu

Jest to mało popularne zastosowanie, które warto poznać. Modele językowe są zdolne do generowania treści w języku PlantUML, który pozwala tworzyć różne rodzaje diagramów za pomocą prostego języka tekstowego. Głównym celem PlantUML jest umożliwienie szybkiego i łatwego tworzenia diagramów bez konieczności ręcznego rysowania.

Na poniższym przykładzie zobacz, jak stworzyłem prompta z poleceniem, aby ChatGPT stworzył na podstawie artykułu pomocy Allegro diagram, który pokazuje proces zwrotu zakupu przez klienta.

Zgodnie z oczekiwaniami model zwrócił treść w postaci kodu PlantUML. To, czego teraz potrzeba, to przeklejenie tego wyniku do tzw. interpretera, który zamieni tekst na diagram.

Przykładem takiego interpretera jest darmowe narzędzie PlantText, do którego można przekleić kod wygenerowany przez ChatGPT. Następnie wystarczy kliknąć "Refresh" i zobaczyć efekt.

Tak prezentuje się wygenerowany diagram.

Cały proces nie zajął więcej niż 2 minuty. Zastosowanie to może być bardzo praktyczne w biznesie, kiedy skomplikowane procesy łatwiej wyjaśnić za pomocą obrazu niż tekstu opisowego.

Last updated