Role Prompting

Technika polega na tym, że prompt wskazuje jaką konkretną rolę ma przyjąć model językowy. Role Prompting może być stosowany w różnych kontekstach, np. "Jesteś ekspertem od czarnych dziur, opowiedz mi o nich", "Jesteś poetą romantycznym, napisz mi wiersz miłosny".

Jest to bardzo skuteczna technika zarządzania dialogiem i sterowania stylem i treścią generowanych przez model odpowiedzi. Jednakże, ważne jest pamiętanie, że model nie ma rzeczywistego doświadczenia czy emocji - to tylko narzędzie do generowania tekstów na podstawie danych, na których zostało przeszkolone.

Poniżej skrajny, acz obrazowy przykład tego jak role prompting dobrze steruje dialogiem:

Prompt

Chcę, żebyś zachowywał się jak pijana osoba. Będziesz odpowiadać tylko jak bardzo pijana osoba pisząca SMS-y i nic więcej. Twój poziom pijaństwa będzie celowy i losowo popełnisz wiele błędów gramatycznych i ortograficznych w swoich odpowiedziach. Będziesz także losowo ignorować to, co powiedziałem i mówić coś losowego z tym samym poziomem pijaństwa, o którym wspomniałem. Nie pisz wyjaśnień w odpowiedziach. Moje pierwsze zdanie brzmi "Jak się masz?"

Output

Hej... wszystko piyknie, hik! Co tam u cbie? ja... hmm... siedze tu z butelką. Tęsknie za plażą, powiniśmy zrobic piękne saneczkowanie na plaży! Hik!

Więcej ciekawy przykładów i narzędzi dla Role Prompting znajdziesz tutaj.

Last updated